گواهینامه IMS (سیستم مدیریت یکپارچه IMS شامل ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱)

گواهینامه IMS

همین حالا می توانید نسبت به درخواست گواهینامه بین المللی IMS اقدام کنید.

اخذ ایزو

مزایای دریافت گواهینامه IMS

 • اثبات کیفیت در تولیدات و خدمات شرکت ها
 • جهانی شدن و ایجاد مزیت رقابتی در بازار رقابتی
 • دریافت گواهینامه بین المللی معتبر با کد رجیستر
 • ایجاد احساس اطمینان خاطر در مشتریان
 • تولیدات و خدمات بیشتر به دلیل تقویت برند
 • بهره وری و ایجاد یک سیستم مدیریت کارا

کشورهای صادر کننده گواهینامه

آشنایی با استاندارد بین المللی IMS

گواهینامه IMS یک مدرک رسمی است که به سازمان یا افرادی که توانسته‌اند سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) را با موفقیت پیاده‌سازی و اجرا کنند، اعطا می‌شود. این گواهینامه نشان‌دهنده مهارت و دانش فرد یا سازمان در زمینه مدیریت یکپارچه استانداردهای ایزو ۹۰۰۱ (مدیریت کیفیت)، ایزو ۱۴۰۰۱ (محیط‌زیست) و ایزو ۴۵۰۰۱ (ایمنی و بهداشت شغلی) است. گواهی ims می‌تواند به عنوان یک نشانه از اعتبار و تضمین کیفیت برای سازمان یا فرد در بازار کار و صنعت مورد استفاده قرار گیرد و فرصت‌های شغلی و همکاری‌های بیشتری را برای دارنده آن فراهم کند. ایزوسیستم آماده ارائه خدمات مشاوره پیاده‌سازی گواهینامه IMS به شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌باشد.

ims چیست؟

در ابتدا باید بدانیم که مفهوم عبارت ims چیست. IMS مخفف “Integrated Management System” و به معنای «سیستم مدیریت یکپارچه» است. این سیستم شامل سه استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001، سیستم مدیریت ایمنی و سلامت ISO 45001 و سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001 است که به سازمان‌ها کمک می‌کند تا فرآیندها و فعالیت‌های مختلف خود را در یک چارچوب مشترک و یکپارچه مدیریت کنند. اخذ گواهی ims موجب بهبود عملکرد، کاهش هزینه‌ها، افزایش رضایت مشتری و کاهش ریسک می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با جزئیات سیستم مدیریت یکپارچه، می‌توانید متن فارسی IMS را دانلود و مطالعه کنید!

اهداف سیستم مدیریت یکپارچه

همان طور که گفتیم IMS مخفف عبارت سیستم مدیریت یکپارچه است. سیستم مدیریت یکپارچه یعنی اینکه چند سیستم مدیریت را در یک سازمان کنارهم بگذاریم و با هم کنترل و مدیریت کنیم. اجرا و دریافت همزمان سری گواهینامه ایزو در غالب سیستم مدیریت یکپارچه IMS به رشد و تعالی سازمان‌ها کمک می‌کند زیرا باعث صرفه جویی در زمان، هزینه و نیروی کار می‌شود.

اجزا گواهینامه IMS

سیستم مدیریت یکپارچه ims شامل سه استاندارد iso 9001، iso 14001 و iso 45001 است:

 • استاندارد ایزو ۹۰۰۱ به موضوع مدیریت کیفیت تولیدات یا خدمات سازمان می‌پردازد.
 • استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ به تحقق اهداف زیست‌محیطی و اقتصادی سازمان‌ها تمرکز دارد.
 • استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ به دنبال حذف یا به حداقل رساندن ریسک های ایمنی و بهداشتی برای کارکنان است.

تا قبل از تدوین و انتشار ایزو ۴۵۰۰۱ در سال ۲۰۱۸، سری استانداردهای سیستم مدیریت یکپارچه شامل ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و OHSAS 18001 بود که بعدا استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ جایگزین OHSAS 1800 شد.

ورژن استانداردهای سیستم مدیریت یکپارچه

آخرین ورژن ارائه شده برای سری استاندارد های مجموعه سیستم یکپارچه مدیریت به صورت ISO 9001:2015 ،ISO 14001:2015 و ISO 45001:2018 است. دریافت گواهینامه IMS به این معنی است که آخرین ورژن استانداردهای بالا در سازمان شما اجرایی شده است.

اجزا گواهینامه IMS

سازگارکردن استانداردها در سیستم مدیریت یکپارچه

نحوه ساختار گواهینامه IMS استانداردها را سازگارتر می‌کند و یکپارچگی مؤثرتر سیستم‌های مدیریتی را در سه حوزه کلیدی: کیفیت، مدیریت زیست‌محیطی و بهداشت و ایمنی شغلی امکان‌پذیر می‌کند. در اینجا هر یک از استانداردهای سیستم مدیریت یکپارچه که به طور جهانی پذیرفته شده‌اند را مرور می‌کنیم:

ایزو ۹۰۰۱ (سیستم مدیریت کیفیت)

ایزو ۹۰۰۱ به موضوع مدیریت کیفیت تولیدات یا خدمات سازمان می‌پردازد. این استاندارد نشان می‌دهد که سازمان شما الزامات سیستم مدیریت کیفیت را در زمینه‌های امکانات، افراد، آموزش، خدمات و تجهیزات برآورده می‌کند. کسب این گواهینامه به‌عنوان اولین گام در اجرای فرایند بهبود مستمر در سراسر سازمان شما تلقی می‌شود.

ایزو ۱۴۰۰۱ (سیستم مدیریت ‌زیست‌محیطی)

اخذ ایزو ۱۴۰۰۱ به‌عنوانی جزئی از گواهینامه IMS، برای هر سازمانی که قصد ایجاد و بهبود یک سیستم مدیریت زیست‌محیطی کارآمد را دارد ضروری است. میزان کاربرد این استاندارد بر اساس عواملی مانند سیاست‌های محیطی خاص سازمان، انواع محصولات یا خدمات ارائه‌شده و موقعیت مکانی آن است.

ایزو ۴۵۰۰۱ (سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی)

ایزو ۴۵۰۰۱ حوزه بسیار مهم بهداشت و ایمنی شغلی را در بر می‌گیرد. این استاندارد چارچوبی را برای کاهش خطرات محیط کار، بهبود ایمنی کارکنان و به‌طورکلی ایجاد شرایط کاری بهتر در سراسر جهان فراهم می‌کند. با اخذ گواهی این استاندارد به دنبال حذف یا به‌حداقل‌رساندن ریسک‌های ایمنی و بهداشتی برای کارکنان و سایر طرف‌های ذی‌نفع که ممکن است در معرض این ریسک‌ها قرار گیرند هستیم.


اهمیت دریافت گواهینامه IMS

پکیج IMS شامل ۳ استاندارد و ۴ گواهینامه بوده و بهترین انتخاب برای تمام واحد‌های صنعتی، پیمانکاری، عمرانی و صنفی به دلیل جامعیت و هزینه بسیار مناسب هستند. توصیه می‌شود که اخذ سری گواهینامه IMS به‌عنوان اولویت هر مجموعه اجرایی در نظر گرفته شود.

در مراحل بعدی گواهینامه‌های پرکاربرد دیگری نظیر ایزو ۱۰۰۰۴ (رضایت‌مندی مشتریان)، ایزو ۱۰۰۰۲ (رسیدگی به شکایات مشتریان)، HSE (ایمنی، سلامت و محیط‌زیست) و سایر گواهینامه‌های تخصصی را نیز در نظر بگیرید.

مزایای اخذ گواهینامه IMS چیست؟

یکپارچه‌سازی موفقیت‌آمیز سیستم‌های مدیریتی می‌تواند مزایای بسیار ملموسی برای سازمان شما به همراه داشته باشد، از جمله:

یکپارچه‌سازی مدیریت

اکثر کسب‌وکارها از ارزش گواهینامه‌های ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ آگاه هستند. مهم است که به‌خاطر داشته باشید که هدف استانداردهای ایزو کمک به شما برای اداره بهتر یک سازمان است. اگر سیستم‌های مدیریتی باعث شوند که کارمندان به طور غیرضروری برخی فرایندها را تکرار کنند، ارزشی که باید داشته باشند را ارائه نمی‌دهند. استفاده از پکیج IMS با یکپارچه‌سازی سه استاندارد مهم، مانع از انجام مراحل تکراری می‌شود.

کارایی و ثبات

یکپارچه‌سازی سیستم‎ها در غالب گواهینامه IMS، پیچیدگی را از بین می‌برد. با سیستم‌های هم‌تراز و فرایندهای مشترک، می‌توانید رویه‌های خود را منطقی و منسجم‌تر کنید. این باعث می‌شود تا اهداف تجاری مشترک برجسته شود و اهداف واضح‌تر و تعریف‌شده‌ای برای موفقیت کسب‌وکار شما ارائه دهد. رویه‌های ساده و بهبود مستمر می‌تواند به پیشرفت کسب‌وکار شما و بهبود سلامت، ایمنی و افزایش بهره‌وری کمک کند.

سرعت و مقرون‌به‌صرفه بودن

مدیریت یکپارچه استانداردها با فرایندهای مشترک به این معنی است که هزینه‌ها و زمان موردنیاز برای پیاده‌سازی و نگهداری سیستم‌های مدیریتی کاهش می‌یابد. با انجام تنها یک ممیزی و یک بررسی مدیریتی، می‌توانید در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنید و به کارهای ضروری دیگر بپردازید.

اهداف سیستم مدیریت یکپارچه

گواهینامه IMS در جهت حل تعارضات، هماهنگ‌کردن اهداف و اطمینان از مصرف بهینه پول، انرژی و زمان می‌کند. برخی از اهداف این سیستم شامل موارد زیر می‌‌شود:

 • پرهیز از تلاش مضاعف
 • استفاده مؤثرتر از زمان مدیریت و کارکنان
 • استفاده از منابع برای پیاده‌سازی و مدیریت سیستم‌ها به شیوه‌ای کارآمدتر
 • دستیابی به گواهینامه مقرون‌به‌صرفه
 • کاهش خستگی حسابرسی

اخذ گواهینامه IMS به زبان ساده

اخذ گواهینامه IMS در واقع یعنی سازمان‌ها به صورت رسمی اعلام می‌کنند که می‌توانند فرآیندهای مختلف خود و استانداردهای مورد نیاز را به صورت یکپارچه مدیریت کنند. این گواهینامه نشان‌دهنده این است که سازمان قادر است مدیریت کیفیت، محیط‌زیست، ایمنی و بهداشت شغلی و دیگر فعالیت‌ها را به صورت هماهنگ و با استفاده از رویکردهای استاندارد و موثر انجام دهد. در واقع، این گواهینامه نشان می‌دهد که سازمان بهبود مستمر و انطباق با استانداردهای بین‌المللی را جدی می‌گیرد و از آن‌ها استفاده می‌کند تا عملکرد خود را بهبود بخشد و اعتبار بیشتری در نظر مشتریان و شرکای خود به دست آورد.

مراحل اخذ گواهینامه ims برای شرکت‌ها

مراحل اخذ گواهینامه IMS در سازمان‌ها شامل موارد زیر است:

 1. آمادگی و برنامه‌ریزی: در این مرحله سازمان با تعیین منابع مورد نیاز و توسعه فرآیندها و سیاست‌های لازم، برای شروع فرآیند اخذ گواهینامه آماده می‌شود.
 2. پیاده‌سازی: سپس سازمان به پیاده‌سازی فرآیندها و سیستم‌های مدیریت یکپارچه می‌کند که شامل تدوین و اجرای سیاست‌ها، رویکردها و فرآیندهای لازم برای مدیریت کیفیت، محیط زیست، ایمنی و بهداشت شغلی و سایر فعالیت‌های مرتبط است.
 3. آموزش و آگاهی بخشی: در این مرحله، آموزش‌های لازم برای فهم و استفاده صحیح از فرآیندها و استانداردها ارائه می‌شود و کارکنان سازمان به طور کامل با سیستم IMS آشنا می‌شوند.
 4. اجرا و ارزیابی: سیستم IMS به طور کامل در سازمان اجرا می‌شود. فرآیندهای و استانداردهای موجود ارزیابی و بازبینی می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که همه چیز به درستی عمل می‌کند.
 5. گواهی‌نامه‌دهی: پس از اجرا و ارزیابی موفقیت‌آمیز سیستم، یک مرکز گواهینامه‌دهی معتبر می‌تواند گواهینامه IMS را به سازمان اعطا کند. این گواهینامه نشان‌دهنده این است که سازمان به استانداردهای IMS پایبند است و سیستم مدیریت یکپارچه را با موفقیت اجرا کرده است.

ims چیست؟

ویژگی‌های یک سیستم IMS موفق

برای داشتن یک سیستم مدیریت یکپارچه موفق و اخذ گواهینامه IMS موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • سیستم مدیریت یکپارچه باید به‌صورت ساده تعریف شود تا پیاده‌سازی آن راحت باشد.
 • باید به کاربران کمک کند تا به‌سرعت اطلاعات موردنیاز برای انجام کار خود را پیدا کنند.
 • فقط اطلاعات و عملکرد مرتبط را نمایش دهد.
 • باید اطمینان حاصل کند که دسترسی به اطلاعات محرمانه بر اساس نیاز محدود شود.
 • مدیریت آن باید توسط کاربران تجاری شما آسان باشد.
 • برای نصب، راه‌اندازی یا پشتیبانی نیازی به تخصص بیش از حد فناوری اطلاعات نباشد.
 • به‌اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد تا الزامات قانونی هر حوزه‌ای را که سازمان‌ها تحت آن فعالیت می‌کنند را برآورده کند.

دوره ims چیست؟

دوره IMS به معنای دوره‌های آموزشی در زمینه “سیستم مدیریت یکپارچه” است. شرکت در این دوره‌ها به افراد کمک می‌کند تا مفاهیم، اصول و فرآیندهای مرتبط با مدیریت یکپارچه سیستم‌های مختلف را یاد بگیرند. در این دوره‌ها معمولاً موضوعاتی مانند استانداردهای مدیریت کیفیت، مدیریت محیط زیست، مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و سایر استانداردهای مرتبط آموزش داده می‌شود.

دوره تشریح الزامات ims چیست؟

دوره تشریح الزامات IMS یک دوره آموزشی است که به شرکت‌کنندگان کمک می‌کند تا الزامات و موارد مرتبط با سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) را به صورت جزئی و دقیق فهمیده و درک کنند. در این دوره، به تفصیل به توضیح الزامات استانداردها و رویکردهای مختلف مانند ISO 9001، ISO 14001 وISO 45001  پرداخته می‌شود. شرکت‌کنندگان از طریق این دوره می‌توانند نحوه اجرا الزامات مختلف استاندارد IMS در سازمان خود را یاذ بگیرند و در نتیجه بتوانند گواهینامه IMS را اخذ کنند.

دوره سرممیزی ims چیست؟

دوره سرممیزی IMS به معنای یک دوره آموزشی است که اطلاعات و مهارت‌های لازم برای انجام سرممیزی یا بررسی سیستم مدیریت یکپارچه را ارائه می‌دهد. در این دوره، شرکت‌کنندگان با مفاهیم، روش‌ها، فرآیندها و ابزارهای مورد استفاده در انجام سرممیزی IMS آشنا می‌شوند. هدف اصلی این دوره، آماده‌سازی شرکت‌کنندگان برای انجام سرممیزی‌های موفق و ارائه توصیه‌ها و پیشنهادهای مرتبط با بهبودهای لازم در سیستم مدیریت یکپارچه است.

مباحث دوره ims

همان طور که گفتیم شرکت در دوره‌های سیستم مدیریت یکپارچه می‌تواند به فرایند اخذ گواهینامه IMS کمک کند زیرا مباحث این دوره معمولا شامل موارد زیر است:

 1. معرفی سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) و اهمیت آن.
 2. معرفی استانداردها و الزامات مرتبط با سیستم مدیریت یکپارچه مانند ISO 9001، ISO 14001 وISO 45001.
 3. توضیح روش‌ها و فرآیندهای مرتبط با طراحی، پیاده‌سازی و اجرای IMS در یک سازمان.
 4. بررسی روش‌های ارزیابی و بازبینی عملکرد.
 5. تشریح روش‌های بهبود مداوم و پیاده‌سازی تغییرات و بهبودهای مورد نیاز.
 6. بحث در مورد ارتباط و هماهنگی بین فرآیندهای مختلف IMS و سایر بخش‌ها و اعضای سازمان.
 7. مطالعه موردی و تجربیات عملی در زمینه پیاده‌سازی استانداردها در سازمان‌ها.
 8. توجه به مسائل مرتبط با مدیریت تغییرات و بهبودهای مستمر.
 9. بررسی موارد خطاها و رویکردهای رایج در اجرای استاندارد IMS و راهکارهای مقابله با آن‌ها.
 10. بحث در مورد مفاهیم اصلی مدیریت ایمنی، بهداشت شغلی، کیفیت، محیط‌زیست و نحوه ادغام آن‌ها در IMS.

شرکت در دوره IMS چه نتایجی دارد؟

به طور کلی، شرکت در دوره IMS به فرد کمک می‌کند تا با استفاده از رویکردها و ابزارهای مناسب، بهبودهای مداوم را در سازمان خود ایجاد و مسیر اخذ گواهینامه IMS را هموار کند. به عنوان مثال شرکت در این دوره‌ها به افراد امکان می‌دهد:

 • با مفاهیم و اصول سیستم مدیریت یکپارچه و استانداردهای مرتبط با آن آشنا شوند.
 • مهارت‌ و دانش لازم برای طراحی، پیاده‌سازی و ارتقاء یک سیستم مدیریت یکپارچه در یک سازمان را به دست آورند.
 • توانایی‌های مدیریتی و بهبود عملکرد خود در زمینه‌های مختلف مانند کیفیت، محیط‌زیست و ایمنی را افزایش دهند.
 • دریافت مدرک این دوره که نشان‌دهنده مهارت و دانش فرد در زمینه مدیریت یکپارچه سیستم‌های مختلف است، می‌تواند به افزایش اعتبار و فرصت‌های شغلی کمک کند.

جمع‌بندی

اگر هنوز در مورد اینکه گواهینامه IMS چیست کاملاً آگاه نشدید، آن را به‌عنوان یک سیستم واحد در نظر بگیرید که سایر سیستم‌های مدیریتی سازمان را ادغام می‌کند. ادغام سیستم‌های مرتبط با هم در غالب یک پکیج، رویکرد مدیریتی سازمان شما بهبود می‌بخشد و استفاده از منابع را شفاف و بهینه می‌کند.

استفاده یکپارچه از استانداردهای سیستم مدیریت، سطوح و عملکردهای متعددی از سازمان را پوشش می‌دهد و اجرای آن‌ها می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر نحوه عملکرد و مدیریت فرایندهای تجاری سازمان داشته باشد. علاوه بر این، سازمان‌‎های بیشتری طیف وسیعی از استانداردهای سیستم مدیریت را برای برآوردن نیازهای خود و ذی‌نفعان به کار می‌گیرند.

سوالات متداول

در این مقاله بررسی کردیم که سیستم IMS شامل تعیین و توصیف فرآیندها و رویه‌های مورد نیاز برای اجرای استانداردهای مختلف است. این اصول شامل فرآیندهای مدیریتی، عملیاتی، ایمنی، کیفیت و سایر فعالیت‌های سازمان است. در ادامه به برخی از سوالات متداوب در این مورد پاسخ می‌دهیم:

سیستم IMS چیست؟

گواهینامه IMS یا گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه به سازمان‌ها اعطا می‌شود که توانسته‌اند استانداردهای مختلف مدیریتی را در قالب یک سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) پیاده‌سازی کنند. این گواهینامه نشان می‌دهد که سازمان توانایی مدیریت همزمان چندین استاندارد را داراست.

ims مخفف چیست؟

IMS مخفف “Integrated Management System” است، که به معنای سیستم مدیریت یکپارچه است.

مراحل دریافت گواهینامه ims چیست؟

مراحل اخذ گواهینامه IMS عبارتند از:

 1. بررسی موقعیت فعلی
 2. طراحی سیستم مدیریت یکپارچه
 3. پیاده‌سازی سیستم مدیریت یکپارچه
 4. ارزیابی و بازبینی
 5. صدور گواهینامه

اجزا سیستم ims چیست؟

IMS معمولاً شامل استانداردهای مدیریتی مختلف است که به صورت یکپارچه پیاده‌سازی می‌شوند. این پکیچ غالبا شامل استانداردهای ISO 9001 (مدیریت کیفیت)، ISO 14001 (مدیریت محیط زیست)، ISO 45001 (مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای) است.

اخذ گواهینامه IMS از ایزوسیستم

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو (ISO) را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


هر گونه کپی برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!

سفارش فوری ایزو